Zelenina, zejména křížatá neboli košťálová (brokolice, květák, růžičkový kapusta aj.), obsahující organické sloučeniny síry tzv. isothianáty s kardioprotektivními účinky, snižuje riziko mozkové mrtvice a dalších srdečně-cévních chorob. Výsledky studie, která měřila vnitřní průměr krčních tepen u starších žen, prokázaly, že ženy, …
Často se říká, že v zimě bychom měli dávat přednost dobře uskladněnému a pokud možno chemicky neošetřenému “českému” ovoci, což bývá velký problém, pokud jsme závislí pouze na trhu. Přesto může mít konzumace ovoce (nebo kůry z bio-ovoce) příznivé zdravotní účinky, protože …
Kdo však o tom ví? Zdá se, že hlavně v souvislosti s onemocněním COVID-19 se nyní nejvíce zmiňují preventivní až léčebné účinky vitaminu D. Je však neuvěřitelné s kolika “indikacemi” vitaminu D se nyní můžete v odborné literatuře setkat, i …
Za měsíc uplyne 1 rok, kdy jsem byl pozván na Kardiovaskulární dny v Lázních Teplice nad Bečvou, abych tam vystoupil s přednáškou Nutriční přístupy v komplexní kardiovaskulární rehabilitaci, která pak byla v rozšířené a doplněné verzi publikována v časopise Kardiologická …
Metabolomika se zabývá detailním studiem mechanismu látkové přeměny – metabolismu. O něm se v našich kurzech o výživě dozvídáte prakticky ode všech lektorů v různých polohách. Např. PharmDr. Pfleger ukazuje, jak se účinnost metabolismu zvyšuje při půstech, resp. při hladovění. …
To bylo donedávno science fiction, ale dnes se tyto náhražky díky moderním ekologickým technologiím staly skutečností. Např. na 1 itr kravského mléka se spotřebuje nevídaných 10 hektolitrů vody, tj. 1000krát více, a negativní dopady klecového chovu drůbeže na kvalitu masa …
Přibývá informací o tom, jak souvisí čich s hladinou cukru v krvi, pocitem sytosti a poruchami vyvolanými nevhodným stravováním, jako je např. vysokosacharidová strava nebo tzv. strava západního typu (westernizovaná strava). V této studii vědci prokázali zhoršení čichu u diabetických …
Nepřímým ukazatelem aktivity vitaminů skupiny B v organismu je látka, odvozená (a v těle vznikající) z běžné součásti masa aminokyseliny methioninu, tzv. homocystein, o kterém budeme v souvislosti s úlohou vitaminů ve výživě mluvit na nadcházejícím kurzu. Nedávno o něm …
Jako výživoví poradci, kteří známe imunomodulační vliv životního stylu včetně výživy na obranyschopnost, se jistě v době koronavirové zajímáme i o další environmentální faktory, které by mohly posílit naši imunitu proti infekčním respiračním onemocněním. Tato onemocnění virového původu vznikají po …
Možná to je pro vás nošení dříví do lesa, že vláknina podporuje aktivitu střevních bakterií směrem k vyšší imunitě celého organismu a ochranným účinkům např. proti rakovině. Velice se povedla např. tato dřívější srovnávací studie, která porovnávala ochranné vlastnosti střevního …