Zachrání nás reformulace receptur potravinářských technologií?
Nedávno jsem se zúčastnil konference Laboratorní medicína v Bratislavě, kde byla odborná sekce o výživě. Hovořilo se o naléhavé potřebě tzv. reformulace receptur v potravinářském průmyslu, protože (nejen) přidaný cukr a sůl jsou velkým problémem potravinářského průmyslu ve vztahu ke zdraví spotebitelů.
Tato studie došla k závěru, že vyloučení technologicky ultra-zpracovaných potravin s přidanými konzervanty, barvivy, solí nebo cukrem z jídelníčku snižuje příjem energie a vede k redukci hmotnosti, zatímco velké množství vysoce a nešetrně zpracovaných potravin ve stravě, což je dnes běžné, zvyšuje příjem energie a vede k nárůstu hmotnosti.
Zdá se, že tzv. reformulace technologických postupů při výrobě potravin může tyto škodlivé dopady současného způsobu stravování zmírnit. Do doby, než se reformulované potraviny více rozšíří, může být omezení spotřeby technologicky zpracovaných potravin a jejich náhrada reformulovanými p. účinnou strategií prevence a léčby obezity, cukrovky apod…
Škoda, že reformulovaných výrobků příliš nepřibývá, i když jsme se těšili, že si v rámci “svačinové vyhlášky” najdou cestu aspoň do školních automatů, zatímco výživových “nesmyslů” jakoby přibývalo, a to nejen v regálech supermarketů.