Vitamin D i proti virovým infekcím dýchacího ústrojí – prokazatelně!
Asi již všichni tušíme, že COVID-19 tady už asi navždy zůstane s námi (jako např. viry chřipky) a to, co rozhodne o kvalitě našeho soužití s coronavirem, bude naše imunita. U osob s trvale sníženou imunitou, ať je na vině jejich stáří či další nemoci, vysilující jejich imunitu, bude zřejmě do budoucna rozhodovat také jejich imunita, získaná však vakcinací. Jak imunitu co nejvíce posílit? Toť otázka, týkající se nejen současnosti, ale hlavně budoucnosti, kdy začneme snad zase normálně žít vedle viru, jehož nebezpečnost jsme zvýšením imunitní ochrany omezili na minimum.
Kromě škály doplňků stravy, které jsem Vám na posílení imunity dosud doporučoval, se chci nyní zastavit u vitaminu D. Možná chřipkových a jiných virových infekcí je na jaře v našich končinách právě proto více, že se po zimě s minimem sluečního záření zásoba vitaminu D pravděpodobně u většiny osob, žijících v severním mírném pásmu, vyčerpala. Podle této studie mající povahu meta-analýzy je vitamin D zásadně působící imunomodulační látkou působící právě proti akutním respiračním zánětům, jako je např. zápal plic, na který se po nákaze hrozícím coronavirem nejčastěji umírá. Další studie ukazuje, jakým protizánětlivým mechanismem vitamin D působí, resp. popisuje, jak organismus využívá jeho imunomodulační a imunostimulační účinky. Kdo chce tomuto mechanismu aspoň trochu porozumět, měl by si nastudovat podle Wikipedie, co jsou bílé krvinky resp. T-lymfocyty a jak jich organismus využívá v obraně proti infekcím. Podstata spočívá v tom, že si organismus ve své imunologické paměti uchová paměťový T-lymfocyt odpovědný za výrobu protilátek proti patřičnému viru. Organismus tak může spustit specifickou imunitní odpověď znovu, když zaznamená infekci, aniž by musel složitě hledat vhodné buňky k produkci patřičných protilátek.
Ráno jsem si vzal tabletku vitaminu D3 s obsahem 1600 mezinárodních jednotek a protože právě vylezlo sluníčko (i když venku mrzne, je už 31. března), jdu ještě na hodinovou procházku, abych si začal tvořit zásobu vitaminu D (jak se tvoří v játrech jeho zásoba a jak se aktivuje v ledvinách – na obr.) na ještě horší “imunologické” časy.