Sulforafany – jaké zdravotní benefity nám nabízí ?
Sulforafany jsou široce známy jako regulátory inzulinové odezvy na příjem sacharidů, takže ovlivňují sklony k nadváze a obezitě, jsou účinné proti cukrovce, rakovině, depresi a mají protizánětlivé účinky.
Jsou to velmi silné fytochemikálie, obsažené ve vysokých koncentracích v tzv. růžičkové zelenině, jako je brokolice, květák, zelí, růžičková kapusta, kadeřávek a dokonce i wasabi.
Nový výzkum v časopise Behavioral Brain Research ukázal, že růžičková zelenina potlačuje chronickou depresi a úzkost. Díky zadržování světla mohou zmíněné rostliny prostřednictvím obsažených sulforafanů přímo ovlivňovat genetické cesty potlačující zánět, oxidační stres a rakovinné bujení.
Studie v Pharmaceutical Biology v r. 2015 ukázala, že spotřeba růžičkových druhů zeleniny potlačuje tvorbu AGEs, které jsou vysoce oxidativní a zdraví poškozující. Tyto látky vznikají při pečení, grilování a smažení masa a při pečení pečiva, jsou spojovány se vznikem cukrovky, onemocnění srdce, dalších chronických onemocnění a dokonce přispívají k rychlejšímu stárnutí.
Sulforafany tedy pomáhají chránit před srdečně-cévními nemocemi, rakovinou plic a prostaty, leukémií a dalšími nádory.
Kromě toho např. brokolice snižuje negativní vliv znečištěného ovzduší na zdraví člověka např. při kouření a pasivním vdechování automobilových kouřových zplodin, jak ukázala studie v Cancer Prevention Research. Další slibný výzkum uveřejněný v Journal of Nutrition ukázal, že růžičková zelenina snížila o 20 % hladinu IL-6, což je indikátor tělesného zánětu.
Při hypofunkci štítné žlázy se však doporučuje křížatou zeleninu jako zelí zcela vyloučit, a to i jeho kysanou formu. Rajčata, špenát, ředkvičky, cibulku a hrách lze konzumovat umírněně, hořčičné semínko, hořčici, křen, tuřín, kapustu, květák, brokolici, arašídy a sóju je třeba velmi omezit – jsou silně strumigenní.
Z bylinek se omezuje konzumace lopuchu, echinacey, ženšenu, aloe a pískavice.