Bc. Ján Staš
odborný garant Nutris pro vědeckou činnost
- Student VŠE v Praze magisterského oboru Behaviorální ekonomie a psychologie.
- Student školy Klinické Naturopatie oboru Západní fytoterapie.
- Aktivní výživový poradce Nutris a trenér od roku 2013.
- Pravidelný účastník a lektor kurzů a seminářů zaměřených na výživu, sportovní výživu a doplňky stravy.
- Spolupořadatel Konferencí se zaměřením na výživu (FOOD21, Konference AVP …)
- Sekretář a člen Výboru Aliance výživových poradců, garant pro vědeckou činnost.
- V minulosti spolupracoval na vývoji receptur a prodeji doplňků stravy.
- Autor odborných článků a publikací v oblasti výživy a sportovní výživy.
Otázka “Co mám jíst” nebyla nikdy tak palčivá a diskutovaná, jako je tomu v současné době v moderní (západní) společnosti, kdy kulturně zakořené tradice a stravovací zvyklosti (tzv. memy) už téměř zcela vymítili směs multikulturálních habitatů, zájmy potravinářskeho průmyslu, či jiných (zejména ekonomických) subjektů.
Na jedné straně neustále rozšířující se pole možností výběru potravin, na straně druhé významná informační asymetrie toho, co má skutečně smysl a význam pro naše zdraví.
Na čele potravního řetězce tak už v současnosti nestojí člověk (jak tomu vždy bylo), ale především odborníci různého charakteru, kteří se marně snaží objektivně shodnout, co je pro člověka-všežravce to dobré a správné, využivajíc nejmodernější “zbraně” EBN (výživy založené na důkazech). A ačkoliv to zní absurdně, na obou koncích každého potravního řetězce se nachází prostý, avšak velmi sofistikovaný biologický systém – tráva a lidské tělo – a zdraví jednoho je těsně spjato se zdravím toho druhého.
Postavení dnešního “konzumenta” tak není vůbec jednoduché. Pokud se jednou rozhodne zajmout proaktivní přístup ke své životosprávě, čeká ho mnoho zdánlivě protiřečících si tvrzení, doporučení a možných směrů, kam se vydat.
Adekvátní množství – Odpovídající kvalita
Fungování metabolismu a fysiologických zákonitostí – Pochopení individuáních zvlášnosti
Vzdělávání a edukace o principech výživy – Pravidelná změna a redefinace/transformace výživy
Obejktivní diagnostika – Cit pro vlastní tělo
Systémová pozornost (vědecké práce) – Subjektivní reflexe
Tradice a kulturní zvyklosti – Individuální preference
Řád, Systém – Cykličnost, Sezónnost, Periodicita
Toto jsou některé z mnoha paradoxů na poli výživy, jejiž ideálním skloubením (spoluprací) a udržováním ve stavu dynamické rovnováhy lze nabýt té správné moudrosti a dovednosti, jak správně pečovat o své zdraví a udržovat si kvalitu života a výkonnost až do vysokého věku.
Kde jinde hledat ty správné směrovky než v kolégiu dlouholetých odborníků, praktiků, diagnostiků a především lidí neustále hledajících tu správnou cestu.
To je myšlenka, která v současnosti představuje důležité poslání Aliance výživových poradců ČR a kurzů Nutris, jejiž mám tu čest být také součástí a přispívat tak svým kouskem k zlepšení celospolečenské situace v oblasti výživy a lidského zdraví.