Statistika nuda je?
…zpívá se v písničce z pohádky Princové jsou na draka. Každoročně s určitým zpožděním vychází Zpráva o monitorování zdravotního stavu obyvatelstva České republiky ve vztahu k životnímu prostředí, jejíž součástí jsou i údaje o tom, jak se jednotlivé skupiny obyvatelstva (dle pohlaví a věku) stravují. Kritéria kvalty stravování ani nemohou být jiná, protože zprávu za ČR sestavuje Státní zdravotní ústav – je to dodržování obecných výživových doporučení vydávaných Ministerstvem zdravotnictví ČR jako např. konzumace ryb 2x týdně, 3 porce mléčných výrobků denně atd.
Pečlivě jsem si prostudoval výsledky, které zpráva za r. 2017 přinesla. Zaujalo mě např., že při dodržování těchto doporučení muži výrazně “pokulhávají” za ženami, a to napříč věkovými skupinami, jak vyplývá z grafu na obrázku. Přitom žen, které se stravují podle doporučení MZd zdravě, je přibližně dvakrát více než mužů, ale u obou pohlaví v každé věkové skupině převládají ti, kteří se stravují průměrně. Mužů do 50 let, kteří zcela rezignovali na doporučený způsob stravování, je dvakrát víc než těch, kteří se jím řídí, zatímco u žen je tomu právě naopak.
Proč se, alespoň podle této statistiky, ženy řídí doporučovanými pravidly výrazně častěji než muži? Jsou zodpovědnější vůči svému zdraví, mají na “řešení” výživy více času nebo se o ni více zajímají? Mohu potvrdit, že podle účasti na našich kurzech, kde výrazně převládají ženy, se ženy o výživu zajímají výrazně více než muži.