Nutris® - nejzkušenější pořadatel kurzů o výživě

Loading

Poznejte blahodárné účinky Ashwagandhy

Datum: 2017-08-09

145222Ashwagandha.jpg

Ashwagandha je více než 3000 let stará rostlina, hojně využívaná zejména v Ajurvéde pro její schopnosti (mj.) příznivě ovlivňovat hladinu stresových hormonů a zvyšovat koncentraci.

Indické jméno ashwagandha pochází ze sanskrtu a volně jej můžeme přeložit jako „zapáchat jako kůň“, což se (zcela oprávněně) vztahuje zejména k nepříliš atraktivní chuti a zápachu této rostliny.  
Díky její všestrannému využití je rostlina nazývána také jako indický ženšen.

 
Extrakt či prášek z květů Aschwaghandy obsahuje více než 80 různých biologicky aktivních látek (alkaloidy, steroidní laktony, fytosteroly, flavonoidy, saponiny, sitoindosidy, oligosacharidy a tanniny. To je zřejmě důvodem širokého spektra medicinálních účinků této rostliny, i když zatím není vždy jasné (stejně jako u mnoha dalších rostlin včetně kávy), které látky jsou odpovědné za konkrétní léčebné účinky.
Za zmínku rozhodně stojí vysoká koncentrace withanolidů (skupina steroidních laktonů s řadou neurobiologických účinků), které prokazatelně snižují zánět, růst tumoru a mají velmi příznivý vliv mj. na prevenci a léčbu Alzheimerovi nemoci (prostřednictvím blokace neurotoxického účinku beta-amyloidu) (1), (2). 

Působení ashwagandhy tak lze popsat jako adaptogenní, tj. zvyšující psychickou a fyzickou odolnost organismu.
Mnoho realizovaných studií již prokázalo další příznivé benefity ashwagandhy na snižování hladiny krevního cukru (3) prevenci nádorových onemocnění (4, 5, 6), redukci zánětu zejména prostřednictvím redukce volných kyslíkových radikálů (ROS) a snižování C-reaktivního proteinu (7), dále snižování hladiny stresových hormonů až o 30% (89, 10), čímž účinně snižuje úzkostné stavy a riziko vzniku a rozvoje deprese už při dávce 600 mg denně.
Rovněž byli prokázány její účinky na zlepšení paměti, koncentrace a reakčního času (11)
 
Extrakt z Ashwaghandy se také hojně používá na zvýšení plodnosti a jako afrodisiakum vzhledem k její schopnosti zvyšovat hladinu testosteronu u mužů a Luteinizačního hormonu u žen, což v jedné pilotní studii (12) provedené na 46 mužích s oligospermií (počet spermií < 20 miliónů/mL) vedlo za 90 dní ke 167% zvýšení počtu spermií a 57% nárůstu jejich pohyblivosti.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další dobře realizovaná prospektivní, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie (13) prokázala vliv extraktu z ashwagandhy na kardiorespirační vytrvalost u 50 testovaných sportovců, včetně zvýšení (subjektivně hodnocené) kvality života (QOL).   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Závěr a doporučení pro praxi


Doplňky z ashwagandhy jsou v dnešní době dobře dostupné pro každého.
Navzdory širokospektrálnímu využití této rostliny by se jí měli vyhnou těhotné a kojící ženy, zrovna tak jako lidi s autoimunními chorobami jako artritida, lupénky, autoimunní onemocnění štítné žlázy (Hashimoto) či diabetu 1. typu.

Obvyklé dávky využívané v rámci jednotlivých studií se pohybují v rozmezí 125 – 1250 mg denně.
Doporučené denní dávky se pohybují v rozmezí 450 – 500 mg jednou či dvakrát denně.   

 

počítadlo.abz.cz 

Doporučené knihy doktora Bohumila Ždichynce.

Vzhledem k vašemu zájmu o knihu Třetí medicína jsme domluvili prodej přímo s autorem, MUDr. Ždichynecem. Více info v přiložené aktulitě....


Rozhovor s autorem knihy Třetí medicína, MUDr. Bohumilem Ždichynecem

Co je to "Třetí medicína" a jaký má význam pro člověka i společnost současné doby? Dozvíte se z plodného rozhovoru. Jaké jsou historicky...


Vyšší nutriční hodnota bio-vajec

bio-vejce, eko, volný chov, klecový chov, slunce, vitamin D3, 25(OH)D3, britská studie, CLA, organic...


© 2007 - 2014 Nutris®