Nutris® - nejzkušenější pořadatel kurzů o výživě

Loading

Vyšší nutriční hodnota bio-vajec

Datum: 2016-12-11

190028Bez-nazvu.png

Přiznám se, že když se objevily první komerční a státem kontrolované koncepty bio a eko, patřil jsem ke skeptikům. Pak jsem získal konkrétní data o vyšší nutriční hodnotě potravin, dodávaných pod značkou Tesco Organic. Byl jsem totiž požádán, abych se podílel na projektu jejich zavádění v ČR.  Podobně jsem v odborné literatuře již dříve nalézal údaje o vyšším obsahu mastné kyseliny CLA s mnohostranně nutričně výhodnými tzv. pleiotropními účinky v bio-smetaně a bio-mléce, nadojeného z „volně“ pasoucích se kraviček. Ale co vejce z volných chovů nebo bio-vejce? Před necelým měsícem se objevila britská studie, jasně prokazující vyšší výskyt vitaminu D3 a jeho aktivního (aktivovaného) metabolitu 25(OH)D3 ve žloutcích vajec drůbeže, chované venku, tedy na slunečním světle.

Zatímco v bio-vejcích se mohou v Anglii spolehnout na vyšší obsah jak vit. D3, tak 25(OH)D3, ve vejcích snesených slepicemi z volného chovu pouze na vyšší obsah vit. D3. Studie neprokázala nic neočekávaného, ještě ukázala, jak se mění hladiny vitaminů se stoupajícím množstvím dopadajícího slunečního světla v letních měsících – na obr. (caged = klecový chov, free range = volný chov, organic = bio). Na stále přetrvávající skepsi vůči bio a eko v terapeutických kruzích nemusíme jako výživoví poradci reagovat jen zdravým a selským rozumem, i když právě na něj se mnozí zdravotničtí odborníci např. v dětské výživě nebo v obezitologii často odvolávají, když právě nemají po ruce „klinické“ studie, ale právě vědeckými daty.

I kyž citovaná studie s bohatou literaturou o aktivních formách vitaminu D a jejich stanovení v tržních vejcích pochází z Velké Británie a vzorky byly systematicky odebírány v tamních supermarketech, myslím si, že je na čase, aby něco podobného otestovaly i naše státní laboratoře analýzy potravin. Možná bychom se my i naši klienti konečně dozvěděli, zda i u nás se (ne)vyplatí připlatit si za bio-vejce nebo vejce z volného chovu.

Vyšší nutriční hodnota bio-vajec

bio-vejce, eko, volný chov, klecový chov, slunce, vitamin D3, 25(OH)D3, britská studie, CLA, organic...


Léky v pitné vodě

léky, kontaminace, metabolity léků, psychiatrické léky, pitná voda, čistění vody...


© 2007 - 2014 Nutris®